Posttraumatski sindrom je anksiozni poremećaj koji se javlja kod nekih osoba nakon svedočenja ili proživljavanja opasnog događaja.
Krenuli ste u babine, prva poseta bebi i novopečenoj mami. Drugarica je vaša školska, stara, znate se. Bila je kod vas u babinama, opušteno, već posle sedam dana. Mazila je bebce i nunala ih unedogled. Nikad nije bila opterećena novotarijama. Sigurni ste da će biti jedna od onih baš cool i opuštenih mama. Na poklon nosite svetlo-roze haljinicu, drugarica je uvek bila fešn frik, sigurni ste da će joj se svideti, idete na siguricu.
Dolazite tačno u dogovoreno vreme, već na vratima ne znate da li da zvonite ili kucate. Šta ako beba spava a vi je probudite? To nije dobar uvod u ovu vrstu posete. Odlučujete se za tiho kucanje i grebkanje na vratima. Vrata otvara najčešće novopečeni otac, sluđenog pogleda, nezgrapnog osmeha i dobrodošlice. Ljubazno ste zamoljeni da se izujete i obučete sterilne papuče. Samouvereni ste da su vam čarape čiste ili pedikir svež, bez uvredljivih čukljeva. Gospodin muž vas sprovodi do toaleta na pranje ruku i dezinfekciju. Dotični nepristojno stoji ispred vrata kao da je higijeničar iz petog osnovne da proveri koliko temeljno ćete oprati ruke i gradski prevoz sa sebe. Neugodna loptica vam se smešta u predelu želuca i najavljuje jednu veoma prijatnu posetu. Ma sve će biti u redu, zanosite se naivno, pa ona je moja drugarica, prošla sam i sama kroz to, nema veze, svi imamo drugačije viđenje odgajanja dece, važno je poštovanje, sve će biti u redu.
Posle ovog sportskog navijanja, dopušteno vam je da privirite u dnevnu sobu. Zavaljena u stolicu za ljuljanje ala Luj 14-sti sedi ona u dnevnoj sobi; vaša drugarica, ista ali malo drugačija. Smeška se dok sa ogromnim samopouzdanjem drži bebu u rukama. Prilazite da je zagrlite, poljubite ali mali neprijatni gest rukom vas sprečava u tome. “E znaš, beba je mala, za svaki slučaj da se ne ljubimo, virusi vladaju.” Sedate pomalo snuždeni i osramoćeni idejom o željenoj prisnosti, tek neki čudan svrab vas obuzime. To sve po vama odjednom mile virusi i bakterije kojih niste bili svesni do sada. Češkate se po glavi i pokušavate sa osmehom da konstatujete da drugarica lepo izgleda. Ona vas prostreli pogledom “akupunktura mozga” kao da vam ne veruje i da nije u redu da joj dajete lažne komplimente. Valjda ona zna da tih par kila viška mnogo utiče na njen profil. Unapred dobro pripremljeni znate da ne smete da pitate da li beba sisa ili ne, kako spava ili kako je prošao porođaj. Sve su to strašno intimne stvari i novopečena mama bi mogla da eksplodira u paramparčad tu pred vama na licu mesta kao tempirana bomba. Znate vi bolje od toga. Držite leđa uza zid, nećete se upecati u uobičajene zamke. Konstatujete da je beba lepa, liči na mamu. Uvređeni otac vas ispravlja da se to ne govori i kao kakva sujeverna baba pljuje u pravcu bebe, pu, pu, pu, sa sve “tatina ružnica”. Drugarica otvara poklon i žila ludara joj jasno iskače na levoj slepoočnici najavljujući omanji nervni slom. “Znaš, mi ne želimo da je oblačimo u roze, ti stereotipi su uvredljivi za nas”. Upravo ste bljucnuli u usta. Neprijatnost je opipljiva i miriše na bebinu kaku. I bebi je neprijatno i započinje dreku kakvu niste znali da živ stvor može da pravi. Roditelji skaču kao opareni, dali su se u potragu za dudom, tešiteljkom, čepom. Minut-dva kasnije bebac odlučuje da je situacija pod kontrolom i znatiželjno vas posmatra. Sramežljivo pitate da li smete da je uzmete? Gospođa novopečena uopšte nije oduševljena, jasno se vidi, ali donosi vam pelenu veličine jorgana, prekriva vas u celosti i daje vam bebu. Beba je slatka, lepo miriše i čini da vas anksiozna loptica u želucu manje muči.
Ne prođe pet minuta a drugarica odlučuje da je beba bila predugo kod vas pa je uzima nazad sa sve tepanjem “pa jeci ce ti to mene uzelela, ću-ću, bu-bu”. Nemate ništa protiv tepanja ali imate protiv neuobičajenog straha od odvajanja, od kojeg zasigurno pati vaša drugarica. Pokušavate da se setite sebe u toj situaciji i započinjete šalu na svoj račun. “Ja sam jedva čekala da mi dođe neko u posetu, da malo odmorim ruke”. Pogledom kojim vam je odšrafila glavu i bacila lavovima, vam govori sve. Ona neće biti takva majka. Njeno dete, njen vaspitni model, odlučnost i pripremljenost prevazilazi sve što je ijedna druga majka pre nje ikada postigla. Vi ste očigledno primer ne baš naročito uspešne mame i vaše dvostruko iskustvo vas ne kvalifikuje ič. Nema šanse da vas pita za savet ili mišljenje, a ako se zeznete i istrčite sami, pa bolje da vas nema.
Atmosfera babina sve više podseća da vožnju rolerkosterom. Uglavnom vam je neprijatno i ne znate šta smete da prevalite preko jezika. Ova žena ispred vas liči na vašu drugaricu ali nije ona. Neko treće stanje je zaposelo njeno telo i duh i bez obzira na sve znanje koje imate o babinama, shvatate da ove prolaze krajnje neuspešno. Gospodin otac vrlo nespretno pokušava da vam stavi do znanja da je poseti kraj, “beba je verovatno gladna i trebaLO bi da jede”. Izbor reči upućuje na to da ne žele da znate čime ili kako je hrane. Taj intimni čin ostaje u krugu porodice sve do jedno dve godine. Tada iznenada kao što je i postao tabu, prestaje. Nivo “tabuiziranosti” opada sa detetovim uzrastom i majčinim hormonalnim promenama. (Treće stanje se zadražava kod nekih duže, kod nekih kraće a kod nekih doživotno, da se ne lažemo.)
Sve ono kako ste zamišljali babine a i samu novopečenu mamu pada u vodu. Vaša drugarica je, moglo bi se reći, prepečena. Kao krajnji trzaj u pokušaju da izvadite malo situaciju koja poprima atmosferu Apokalipsa danas, izgovarate zlatni standard “Ti prosto sijaš a beba ti je predivna!” Tač daun! Uspeli ste! Klimavi osmeh se promalja kroz oblake trećeg stanja i jezik vam je brži od pameti, ponele vas ovacije u vašoj glavi. Jasno čujete svoj glas i ne verujete svojim ušima dok rečenica klizi u nepovrat “pa kad ćete drugo?” Pravilo 9 na spisku od 666 stvari koje ne smete reći trudnoj ženi ili porodilji. Malj u glavu, hladan znoj i amnezija. Mrak vam pada na oči, više se ničeg ne sećate, sva zabranjena pitanja su izbrisana iz vaše glave. Da li je u pitanju hipnoza ili posttraumatski sindrom ali u vašoj svesti ostaje samo sećanje na divnu malenu bebu koju ste otišli da pozdravite i poželite joj svu sreću na ovom svetu.
There Are 28 Comments
Hahaha, pa sjajno! Drama. Samo .. ja bez čukljeva nigde 😀
Tako je interesantnije 🙂
Skoro sam bila u slicnoj situaciji i nisam mogla da verujem da se ljudi toliko mogu promeniti.Dobila sam cak i zabranu prolaska pored ogledala dok sam drzala bebu da je slucajno “ne napadnu duhovi” dok se ne krsti.O dodirivanju bilo kog drugog predmeta koji nije dezinfikovan dok je trajala poseta da i ne govorim…super tekst!
Ovo za ogledalo nisam znala, odmah bih u tekst stavila 🙂
Živa istina, kako preziveti babine :)? Lakše je kad ideš u babine iz pozicije nerotkinje :). Ona doktor nauka za tebe, a ti nemaš pojma o životu.
Ma da i sve je gledas i slusas sa OVOLIKIM ocima i njoj lepo i tebi brzo prodje 🙂
“Njeno dete, njen vaspitni model, odlučnost i pripremljenost prevazilazi sve što je ijedna druga majka pre nje ikada postigla” – e to je to!
Komedija, a baš je tako. Srela ja jednog novopečenog tatu, kupuje neke budalije za bebu… Ja prokomentarišem da mi nismo to, kaže on meni “Pa ajde dođi da malo posavjetuješ mamu” Ja: “Ajoooj, pa nema šanse da bih njoj išta smjela reći!”
Ja uopšte ne idem na babine, čekam da se malo opuste žene, pa onda. Žao mi što propustim da vidim onako majušnu bebicu, al’ vidim da je bolje tako.
Pa pametna si ti! 🙂 A ne da nagrabusis ko neki. A stvarno prelazimo polako iz komedije u tragediju. Ili se bar meni samo tako čini.
Cuti. Barem ti je ostala haljinica za neke druge babine 🙂
🙂
Crkoh! :)))) <3
Nemoj plz. daleko si za reanimaciju 🙂
Mene čekaju babine x3. Najviše strahujem od onih kod strine (koja je mlađa od mene, ali sve zna), koja kako sam čula ne vidi ni ko je ušao, a već dreči da se peru ruke. Evo četiri meseca kasnije, a ja još nemam hrabrosti da odem. Kod drugarice i sestre ću već preživeti nekako. 🙂
Drž leđa uza zid i sterilnu masku na lice, mislim da će to biti pobednička kombinacija za onu kod strine 🙂
Sjajno napisano! 🙂
Priznajem, ja se u nekim delicima (al’ maleckim, maleckim) prepoznajem u kozi te tvoje mame.
Zato su kod mene babine bile zabranjene za sve prva dva meseca. Da glave ne bi letele. 😀
Podsetila si me da mi tekst o tome stoji u draft-u, mogla bih ga aktivirati.
Sve smo mi bili sa obe strane bar po malo, da se ne lažemo 🙂
Eh, cekaju me jedne. Takticno sam odlucila da odem negde oko prvog rodjendana, i kad porastu moji i kad se nivo hormona vrati makar blizu normale – u setnjama smo se sretali i kroz prolazni razgovor (dobro) sam procenila da to iskustvo treba odloziti. Ne volimo se manje, ali cemo se postovati vise za jedno osam meseci.
“Ne volimo se manje, ali cemo se postovati vise za jedno osam meseci.” to je dobra i iskusna taktika, mislim to viđanje i babine sa godinu dana. Možda treba uvesti taj običaj, čisto zbog onih osetljivijih mama 🙂
Ja se prepoznah u ovoj mami – priznajem! Sećam se – dođu našminkane, napuderisane, pa krenu da mi pipaju bebu, a muž mi donosi kocku šećera i čašu vode i otpozadi me drži da ne skočim i ne otmem dete. Moj tata mi je jednom rekao – evo ti ga, evo! gledaš me ko da sam ga uzeo da ga pojedem, ko lavica komad mesa! Uzeo čovek dete da se poigra, a ja zasela pored i – buljim. Samo tako – buljim.
Kad se samo setim…
Stvarno je treće stanje to postporođajno stanje.
Oprošteno ti je 🙂 Svaka od nas je imala nekoliko povezanih elemenata trećeg stanja, sve je to ok 🙂 Kocka šećera i čaša vode i za goste i za mamu 🙂
Ovo je toliko dobro napisano… Stvarno sam se iskreno ismejala! Nama dolazi bebica za mesec dana i sve ubedjujem sebe kako ja necu biti ta mama… 🙂
Sve smo mi po nečemu bile ta mama, zato sam to i nazvala trećim stanjem 🙂 I sve je to ok. Najbolji savet je da onda uzmeš za sebe i bebu dovoljno vremena, da se uskladite, upoznate jer to vreme je najvažnije za vas dve, i naravno tatu. Ostali nek sačekaju kad vama bude udobno pa onda nek dođu 🙂 I naravno uvek možeš da za sve okriviš jesen i viruse 🙂
Pa sjajno 🙂 Bar pola ovoga sam radila, a sad se čudim, što mi niko ne dolazi da vidi drugo dete 🙂 I sad sam zaista mnogo opuštenija. Samo ih poprskam dezdermanom odmah na vratima- do gole kože 😉
🙂 Sve ti je oprošteno! Sa trećim ćeš biti već profi 🙂
Sjajno! 🙂
🙂 nadam se zabavno!
Ahaha pa crkoh od smeha! Stvarno jeste i trece stanje i treca bica, mislim na porodilje…pokusavam da se setim kako je bilo i pisala sam i ja 666pravila hahaha….mislim tema je neiscrpna )), ali ono pitanje kad ce drugo tu sam se vec smejala naglas! Sta da se radi, za godinu dana nadajmo se da ce se vratiti u prvo stanje 😉 a ti si totalna carica :-))))!
Hvala ti drugarice blogerko 🙂